START A CÍL
start: úterý 30. 7. 
cíl: sobota 3. 8. 2024

METROSTAV HANDY
CYKLO MARATON 2024

12. ročník cyklistické akce dlouhé 2222 nebo 1600 km okolo ČR v limitu 111 hodin
Metrostav handy cyklo maraton je týmová štafeta čtyř nebo osmi členných smíšených družstev přes všech 14 krajů. 
Ženy i muži, lidé zdraví i nějak handicapovaní, všichni společně jedou úžasnou cyklistickou pouť za sportem, přes celou naší krásnou republiku. Více informací níže


12. ročník tradiční cyklistické akce okolo České republiky v limitu 111 hodin. Máme za sebou 11 úžasných ročníků, postavte tým a zažijte něco neopakovatelného, přidejte se k nám! Ti, co už náš maraton jezdí, mohou potvrdit, že toto se prostě musí zažít. Metrostav handy cyklo maraton je určen všem, kdo milují kolo, kdo mají rádi pohyb a sport, ale také těm, kdo chtějí ve svém životě něco změnit. Trasa z Prahy přes 14 krajů České republiky zpět do Prahy během 5 dnů vám ukáže vaše silné stránky i vaše limity. Týmy v maratonu jsou otevřeny všem, mohou se zúčastnit ženy i muži, amatéři, nadšenci i profesionálové či legendy.
Cílem našeho projektu je spojovat lidi a otevírat sport a cyklistiku všem. Společně dokazujeme, že pokud vytvoříme fungující tým, můžeme zvládnout cokoliv.
Je to zážitek, je to zkušenost a velké dobrodružství. Budeme rádi, když i vy rozšíříte naši rodinu 111.

Metrostav handy
cyklo maraton 2024

 • MHCM v roce 2024 bude mít hned dvě témata. Prvním budou rekreační střediska a druhým cyklostezky. V každém kraji tak budeme mít dva povinné průjezdní body a to právě jedeno rekreační středisko a jednu cyklostezku. V tomto roce okolo 5-7 RS, tedy v 5-7 krajích, utvoříme okruhy dlouhé 70-80 km. Další rok okolo RS ve zbylých krajích. Tyto okruhy budou mít předem dané trasy, abychom ukázali zajímavá místa okolo RS a proč bychom se měli na dané místo vrátit třeba na dovolenou. 

Tím, že vytvoříme tyto okruhy, máme možnost pro 12. ročník vytvořit hned dvě délky tras:

 • 2222 km
  První 2222 dlouhá trasa je klasická trasa MHCM tak, jak ji všichni známe. Obsahuje všechny průjezdní body a všechny okruhy okolo RS

 • 1600 km
  Druhá 1600 km dlouhá trasa obsahuje všechny průjezdní body, ale ne okruhy okolo RS. Tato trasa je určená pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového, nemají ve svém středu zdatné cyklisty, případně chtějí zapojit větší množství hand cyklistů. 

Tím ale novinky nekončí. Připravili jsme i dvě kategorie:

 • Handy
  První z nich je kategorie handy, kterou většinou již všichni známe. V týmu je alespoň jeden cyklista s jakýmkoli handicapem. Každý tým navíc má svého patrona, tedy handicapovaného člověka, pro kterého jede. 

 • Klasik 
  U kategorie klasik není v týmu handicapovaný cyklista. Každý tým musí mít opět svého patrona, tedy handicapovaného člověka, pro kterého jede. Tato kategorie je pro ty týmy, které nemohou najít handicapovaného cyklistu a přesto se chtějí akce zúčastnit. 

Peloton naděje
2024

 • Poslední novinkou MHCM 2024 je trasa pelotonu naděje. Ten pojede na kolech jen vybrané cyklostezky. Na těchto cyklostezkách se budou setkávat se zástupci krajů a cyklisty, kteří se budou chtít připojit k MHCM alespoň na tomto krátkém úseku. Tyto úseky se pojedou vždy ve dne a předem daných časech. 

Koncept akce

Jedeme 2222/1600 km kolem celé republiky, trasu mezi jednotlivými body si vybírá každý tým sám. Na ujetí celé trasy
je dán limit 111 hodin.

PŘIJĎTE FANDIT NA START A DO CÍLE!

Harmonogram startu

9:00

zahájení

10:30

společné focení

11:00

start Pelotonu naděje

12:00

start čtyřčlenných týmů 2222 km 

13:00

start osmičlenných týmů 2222 km 

14:00

start čtyřčlenných týmů 1600 km

14:10

start osmičlenných týmů 1600 km

Harmonogram cíle

12:00

zahájení

15:00

začátek vyhlašování

16:00

vystoupení kapely “Tam Rock”

17:00

příjezd Pelotonu naděje, pokračování vyhlášení

18:00

konec

Informace
pro účastníky

 • Startovné hradí pouze jednotlivé
  týmy /viz níže/, diváci, fanoušci,
  přátelé jsou vítaní zdarma 

 • V místě startu i cíle možnost zakoupit
  občerstvení, bezbariérové toalety 

 • Parkování je možné na veřejných
  přilehlých parkovištích

 • V cíli je pro děti připravený program,
  na ostatních místech jsou vítaní
  v doprovodu rodičů 

Kategorie

 • 2222 km handy
  Čtyřčlenný tým cyklistů 1 handy + suport + patron
  Osmičlenný tým cyklistů 1 handy + suport + patron

 • 1600 km handy
  Čtyřčlenný tým cyklistů 1 handy + suport + patron
  Osmičlenný tým cyklistů 1 handy + suport + patron

 • 2222 km klasik
  Čtyřčlenný tým cyklistů + suport + patron
  Osmičlenný tým cyklistů + suport + patron 

 • 1600 km klasik
  Čtyřčlenný tým cyklistů + suport + patron
  Osmičlenný tým cyklistů + suport + patron

  Peloton naděje
  Peloton Naděje je jednou z kategorií Metrostav handy cyklo maratonu, určený široké veřejnosti. Jde o cyklistický maraton po cyklostezkách v celé ČR s celkovou délkou 222 km. Jeho cílem je šířit myšlenku sportu a cyklistiky pro všechny. 

Časový harmonogram

 • Start
  30. července 10:30 – 16:00
  Praha Löwitův mlýn, start všech týmů

 • Cyklostezky 
  Přesné umístění a termíny průjezdů naleznete v katalogu pelotonu naděje zde

 • Cíl 
  3. srpna 12:00–19:00
  Praha ostrov Štvanice

Metrostav handy cyklo maraton

12. ročník

Postavte osmi nebo čtyřčlenný tým. 

Pamatujte, čím větší tým, tím méně kilometrů pro každého cyklistu. 

Vyberte si z kategorie, která Vám
bude nejvíce vyhovovat: 

2222 km, 1600 km, peloton naděje, handy/klasik

Každý tým si zvolí svého patrona, člověka, či organizaci, pro kterou maraton pojede. 

Podpora je primárně morální, ale mnohé týmy se snaží patronovi také pomoci jinak. Jak, záleží na každém. Třeba tím, že darujete svůj čas a zapojíte patrona do dění, či zorganizujete sbírku na jeho podporu.

 • Trasa vede pouze v České republice, všemi čtrnácti kraji. 
 • Jednotlivé kontrolní body tvoří v tomto ročníku cyklostezky a rekreační střediska. Trasa není předem stanovena, připravují si jí týmy samy. Cílem projektu je propojit všechny stanovené průjezdní body.Tento mobilní telefon funguje jako štafetový kolík a cyklisté v týmu si ho na trase předávají. Mobilní telefon zaznamenává polohu a zobrazuje ji na mapě umístěné na webu projektu. Sledovat nás tak můžete ve dne i v noci.
 • Na trase bude připraveno několik Base Campů,  tedy míst, kde může tým odpočívat,
  setkávat ses ostatními cyklisty, kamarády, fanoušky.
 • Časovky, tedy prémie, na kterých se závodí, budou umístěny na bezpečných úsecích. 
  Více se dozvíte v propozicích projektu.
 • Tým od organizátora obdrží na startu zapůjčený mobilní telefon MOTO G POWER 7 s naší vlastní aplikací GPS trackování 111.
  Tento mobilní telefon funguje jako štafetový kolík a cyklisté v týmu si ho na trase předávají. Mobilní telefon zaznamenává polohu a zobrazuje ji na mapě umístěné na webu projektu. Sledovat nás tak můžete ve dne i v noci.
  Mobilní telefon s aplikací 111 bude při průjezdu v bezprostřední blízkosti stanoveného průjezdního bodu automaticky zaznamenávat na webu akce průjezd týmu.
 • Je to více o radosti z cyklistiky a zážitcích než o boji o pozice. V cíli při závěrečném ceremoniálu vyhlásíme všechny týmy, které dojely v časovém limitu. Absolutním vítězem maratonu se stává tým, který nejlépe reprezentuje jeho myšlenku, tedy podporu sportu pro všechny, podporu patrona týmu, zapojení a rovné podmínky pro cyklisty s handicapem nebo jejich počet v týmu.
 • Subterra Open Weekend je zážitkový víkend, který organizujeme nejen pro týmy a jejich patrony v září daného roku. Každý patron týmu má od nás víkend plně hrazen. Je to místo, kde se spolu setkáváme, bavíme se pohybem a pohybovými či jinými aktivitami a poznáváme vzájemné světy. Cílem je primárně inspirovat patrony týmů k naplněnému a aktivnímu životu beze strachu ze společnosti

Propozice projektu


Peloton naděje 
Jedna z kategorií Metrostav handy cyklo maratonu, určená široké veřejnosti. Jde o cyklistický maraton po cyklostezkách v celé ČR s celkovou délkou 222 km. Jeho cílem je šířit myšlenku sportu a cyklistiky pro všechny.

Kde se můžete na trase přidat
Po trase jsou připraveny úseky, v každém kraji jeden, kde se může přidat opravdu každý a stát se tak součástí uskupení lidí, kteří vezou poselství dobré vůle. Informace o místech a časech, kde se můžete k Pelotonu přidat naleznete zde. Peloton jede určenou rychlostí 16 km/hod a na vybraných cyklostezkách se vždy přizpůsobí nejpomalejšímu členu týmu.

Cyklostezky
K Pelotonu naděje se můžete přidat na některé z těchto cyklostezek.

Nejčastější otázky

Maraton mě zaujal, ale nemám s ním žádné zkušenosti. 

 • Je jasné, že z tak velké akce může mít člověk obavy. Zvládneme to? Dokážeme správně postavit tým? Kolik máme mít doprovodných vozů a jaký support tým? A mnoho dalšího. Věřte, že tímto si prošli všichni. V případě zájmu o účast nás neváhejte kontaktovat. Nabídneme Vám osobní, online nebo telefonickou konzultaci a odpovíme na vše, co Vás zajímá a poradíme, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat a na co nezapomenout. Zjistíte, že tento projekt není nikterak složitý. 


2222|1600 km nonstop okolo Česka je moc náročné. To bychom nezvládli. 

 • Věřte, že zvládnete. Maraton jezdí primárně amatérští cyklisti. Mnohdy hobíci. Základ je uvědomit si, že se jedná o týmovou štafetu. Jednoduchou matematikou tak zjistíte, že trasu 2222 km můžete rozdělit až mezi osm členů týmu. To znamená, že na jednoho tak vychází 280 km během pěti dní. Za 24 hodin tak v průměru zdoláte 56 km. Podobně lze vypočítat i najeté km na zkrácené trase dlouhé 1600 km. To už nezní tak strašidelně. Je jasné, že se během akce přesouváte, řešíte mnoho jiných záležitostí. Ano, tento projekt je náročný. Ale opravdu je pro každého.


Mám zájem a rád bych se s vámi spojil ke konzultaci.

 • Skvělé. Základ je rozhodnout se. Ostatní se už vyřeší. Pokud máte zájem o konzultaci, ozvěte se přímo řediteli závodu Heřmanu Volfovi (volf@cestazasnem.cz, 739220922), který tuto akci vymyslel, každý rok ji organizuje a sám se jí účastní jako cyklista. Proberete spolu vše potřebné a případně Vás napojí na zkušený tým ve Vašem regionu. Rozhodně se nebojte do toho jít.  


Nevím jak se registrovat a zaplatit startovné?

 • Tým registruje jeden zástupce. Tým není registrován po vyplnění formuláře, ale po schválení týmu organizátorem a uhrazení startovného. Vyplněním registračního formuláře žádáte o registraci do projektu Metrostav handy cyklo maraton. Na uvedený kontakt se Vám ozveme a zašleme Vám další informace, včetně údajů o platbě startovného. Prostě budeme v kontaktu a společně všechno vyladíme.  

Startovné 

Startovné do projektu je rozděleno do dvou kategorií.
Komerční a nekomerční tým.
 
Nekomerční tým:
jedná se o tým, který nestartuje pod názvem a logem firmy. 

Komerční tým:

jedná se o tým, který nese název, případně logo firmy, kterou reprezentuje.

V rámci startovného získáte: 

1. Zapůjčený mobilní telefon s daty a aplikací pro sledování vaší polohy na mapě podniku
2. Originální kovové pamětní medaile pro všechny cyklisty v týmu
3. Trasu akce se zajímavými místy na trase a propozice v PDF
4. Polepy na dva doprovodné vozy
5. Polepy na kola cyklistů
6. Občerstvení na startu, ve třech base campech projektu
7. Místo pro kempování v base campech
8. Samolepky a drobné dárky na cestu
9. Ceny pro vítěze časovek, sekt v cíli a podobně
10. Plně hrazený zážitkový víkend Subterra Open Weekend pro patrona týmu 

Nekomerční startovné 

7.490,-

na tým

  při úhradě do 31. 5. 2024 
Nekomerční startovné 

8.490,-

na tým

  při úhradě po 31. 5. 2024
Komerční startovné 

14.490,-

na tým

 • V rámci komerčního startovného lze logo společnosti spojit s projektem. Logo bude umístěno jako ikona vašeho týmu na prezentaci týmů na webu a na interaktivní mapě, kde fanoušci sledují pohyb týmů.
 • Na vyžádání poskytneme logo Cesta za snem a Metrostav handy cyklo maraton v křivkách pro užití na vašich dresech.

EU Sport Awards BeInclusive

Evropská komise udělila našemu projektu v Bruselu toto nejvyšší ocenění.
Metrostav handy cyklo maraton se tak dostal do čela nejlepších integračních sportovních projektů sedmadvaceti států EU.

Partneři

Generální partner

Hlavní partneři

Partneři

Za podpory

POD ZÁŠTITOU VŠECH KRAJŮ ČR

Cesta za snem, z.s.

José Martího 31, 162 52 Praha 6 - Veleslavín
IČ: 22712950 • DIČ: CZ22712950

Běžný účet
Číslo účtu: 1110 48 1110 / 2700
IBAN: CZ54 2700 0000 0011 1048 1110

Sledujte nás